Normal
Parashan tosiaan olis, jos ihmiset olisivat valmiita ostamaan ihan paikallista käsityötä paikallisista raaka-aineista, mutta se maksaa yleensä paljon enemmän vrt. perus vaatekauppaan. Ei mullakaan ole sellaiseen varaa juuri koskaan, ihan muutamia vaatteita ja huonekaluja oon pystynyt elämäni aikana hankkimaan näin.En myöskään usko että tarvitsee olla täydellisen eettinen (tai että se olisi mahdollista), mutta hyvää ei yleensä saa halvalla kun puhutaan uudesta tuotteesta. Ehkä joskus tulevaisuudessa saadaan esim verotuksella asiat niin, että eettinen ja lähellä tehty onkin oikeasti kannattavampaa.Ja toi on tosiaan totta että itsekin pystyy vaikuttamaan siihen vaatteen elinkaareen esimerkiksi sillä miten pesee ja säilyttää niitä. :)
Parashan tosiaan olis, jos ihmiset olisivat valmiita ostamaan ihan paikallista käsityötä paikallisista raaka-aineista, mutta se maksaa yleensä paljon enemmän vrt. perus vaatekauppaan. Ei mullakaan ole sellaiseen varaa juuri koskaan, ihan muutamia vaatteita ja huonekaluja oon pystynyt elämäni aikana hankkimaan näin.
En myöskään usko että tarvitsee olla täydellisen eettinen (tai että se olisi mahdollista), mutta hyvää ei yleensä saa halvalla kun puhutaan uudesta tuotteesta. Ehkä joskus tulevaisuudessa saadaan esim verotuksella asiat niin, että eettinen ja lähellä tehty onkin oikeasti kannattavampaa.
Ja toi on tosiaan totta että itsekin pystyy vaikuttamaan siihen vaatteen elinkaareen esimerkiksi sillä miten pesee ja säilyttää niitä. :)